Każdy legalnie pracujący pracownik jest w Polsce objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, ponieważ składki z jego pensji są automatycznie pobierane na Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety, dość często zdarza się, że z różnego rodzaju powodów nie możemy podjąć pracy na pełny etat, która gwarantowałaby nam darmowe świadczenia zdrowotne w razie nagłej konieczności. Osoby pracujące na czarno, czy choćby Freelancerzy którzy nie posiadają założonej działalności gospodarczej są, generalnie to ujmując, zostawione same sobie. Dlatego też praca na czarno w ryzykownych warunkach, takich jak np. na budowie jest nie tylko niedozwolona, ale bardzo niebezpieczna – w razie jakiegokolwiek wypadku zostajemy przecież bez zabezpieczenia finansowego pozwalającego na pokrycie kosztów leczenia.

Są na szczęście sposoby, by uzyskać ubezpieczenie z Narodowego Funduszu Zdrowia nawet bez etatu. W tym celu możemy skorzystać z kilku opcji, które nam to umożliwią.

Najprostszym, i zupełnie bez kosztowym sposobem będzie zarejestrowanie się we właściwym lokalnie urzędzie pracy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ by uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, nie musimy podpisywać umowy z góry na jakąś określoną ilość czasu. Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy i dopełnieniu wszystkich związanych z tym formalności, w przeciągu kilku dni powinniśmy zostać objęci gwarantowanym przez ten urząd bezpłatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. W przeciwieństwie do różnego rodzaju zasiłków, nasz staż pracy nie gra roli gdy staramy się o ubezpieczenie zdrowotne, dlatego z opcji tej mogą skorzystać nawet osoby, które są świeżo po ukończeniu szkoły średniej i pozostają bezrobotne. Trzeba jednak pamiętać, że by ubezpieczenie zdrowotne nas obowiązywało, musimy być stale zarejestrowani w urzędzie pracy – przede wszystkim, powinniśmy sumiennie stawiać się na wizytę w nakazanym przez UP terminie. Ponadto, jak sama nazwa wskazuje, główną rolą tego urzędu jest odnalezienie dla nas miejsca pracy, bezrobocie jest tu więc w domyśle okresem przejściowym. Każdorazowa odmowa przyjęcia oferowanej przez UP propozycji pracy oznacza wykreślenie z listy bezrobotnych, a co za tym idzie, utratę świadczeń ubezpieczeniowych.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne możemy też opłacić sobie samodzielnie.

Aby wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, masz dwie możliwości. Pierwsza jest taka, że samodzielnie wybierasz się z wizytą do lokalnego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, i zgłaszasz chęć otrzymania indywidualnego ubezpieczenia. Dzięki temu ubezpieczeniu, po opłaceniu składki, masz prawo do dokładnie takiej samej liczby lekarzy i procedur medycznych, jak osoby pracujące na etacie. W praktyce nie ma tu więc ograniczeń co do specjalizacji lekarzy, z których możesz skorzystać za darmo. Minusem jest jednak brak możliwości dopasowania oferty pod siebie – dostępna jest tylko jedna opcja ubezpieczenia, która, mimo iż na papierze najlepsza, nie każdemu musi wydawać się konieczna. Dodatkowym problemem jest dość wysoki koszt składki ubezpieczeniowej, którą trzeba płacić w terminie, by mieć nieprzerwany dostęp do szerokiej gamy usług medycznych.

Drugą opcją, jaką możesz wybrać, by samodzielnie opłacać swoją składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jest wizyta w punkcie agencji ubezpieczeniowej, bądź zapoznanie się z jej ofertą online. W Polsce istnieje bardzo wiele poradni ubezpieczeniowych, które oferują całą gamę różnego rodzaju polis, a ubezpieczenie zdrowotne jest jednym z najpopularniejszych dostępnych produktów, które bez problemu znajdziemy nawet w najmniejszych placówkach. Ceny pakietów medycznych wynoszą już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, choć ich ceny potrafią dojść nawet do kilkuset. Różnica w cenie jest tak znacząca z bardzo błahego powodu – agencja ubezpieczeniowa to nie ZUS. Wybierając najtańszą składkę, mamy rzecz jasna bezpłatny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, lecz liczba lekarzy specjalistów do których możemy się udać jest bardzo ograniczona. Może zdarzyć się też tak, że najtańsze polisy oferują możliwość bezpłatnego leczenia jedynie w punktach współpracujących z agencją – dlatego przed podjęciem decyzji trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą.

Jak więc widać, wykupienie czy otrzymanie bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie jest niczym trudnym. Każda opcja ma jednak swoje plusy i minusy, dlatego pamiętaj, by dobrze przemyśleć swój wybór.