Jak usunąć dane z BIK, albo CZYSTY BIK

Co to jest BIK i jakie dane są zbierane w BIKu?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) jest instytucją która gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze klientów banków i innych podmiotów finansowych. To zbiorowa pamięć banków.

Są tu trzy typy informacji:

– dane o aktualnych zadłużeniach (wysokość pobranej pożyczki, suma pozostałego długu oraz terminowość kolejnej raty);

– dane o spłaconych kredytach (jeśli przy podpisywaniu wniosku o kredyt była wyrażona zgoda przez kredytobiorce na przetważanie takich danych, lub były zaciągnięcia spłaty powyżej 60 dni – wtedy taka zgoda nie jest potrzebna, a dane przechowywane do 5 lat od momentu pogaszenia ostatniej raty);

– zapytania o kredytobiorców (składane takie zapytania przez banki – jest to sposób sprawdzić czy były składane nami wnioski o kredyt w innych instytucjach w ostatnim czasie).

Zasada BIKu dotyczy nie tylko kredytów ratalnych, a nawet kart kredytowych. Warto wiedzieć że osoby które występują w roli poręczycieli innych kredytobiorców będą widnieć w bazach BIK.

BIK to nasza historia kredytowa. Warto zadbać o to żeby była ona pozytywna, ponieważ dla banków jest to bardzo ważną wskazówką.

To historia kredytowa ma wpływ na warunki w jakich odzyskamy kolejny kredyt. To ona może obniżyć lub podnieść oprocentowanie. To przez nią możemy być proszeni o dodatkowe zabezpieczenia. To historia kredytowa określa nas jako solidnego czy nierzetelnego klienta.

Dla wielu osób BIK jest czymś w rodzaju motywacji do spłacania należności. Ponieważ nawet małe przeterminowania mogą pogorszyć historię kredytową.

Czy można wyczyścić BIK zarówno poprawić historię kredytową?

Sformyłowanie „czyszczenie BIK” kojarzy się z usunięciem informacji co wskazuje na złą historię kredytową. BIK występuje administratorem danych i nie ma wpływu na treść. Stąd wynika że „wyczyścić BIK” nie można i jest to wymyślona oferta specjalnie stworzonych firm, które coraz częciej pojawiają się na rynku i oszukują klientów, bazując się na ich niewiedzy. Za conajmniej kilkaset złotych proponują usługę całkiem oderwaną od rzeczywistości. Pieniądze zazwyczaj nie są zwracane jeśli procedura zakończy się niepowodzeniem. Z racji tego że nie ma żadnej zgodnej z prawem możliwości wykasowania niekorzystnych informacji z baz BIK – próba usunięcia danych niegatywnych zakończy się niepowodzeniem.

Jednak są trzy całkiem legalne przypadki kiedy można prosić o usunięcie danych z BIK:

  1. Odwołanie zgody na przetwarzanie danych po spłaceniu pobranego kredytu.
  2. Pou upływie 5-letniego terminu przetwarzania danych klienta.
  3. Dane są błędne (dane w BIK aktualizowane comiesiąc. Jednak zdażają się sytuacje kiedy pogaszony kredyt nadal widnieje jako aktualny).

Najlepszym sposobem do poprawy swojej historii kredytowej jest terminowe spłacanie należnośni! To pozwala uzyskać zaufanie banków i instytucji pozabankowych.

Weryfikacja swojego profilu kredytowego jest możliwa tylko online. Nie ma sposobu na sprawdzenie telefonicznie czy bezpośrednio w siedzibie BIK.

Raport BIK całkiem za darmo!

Żeby nie zostaś zaskoczonym, pred złożeniem każdego wniosku o kredyt sprawdzaj swoją historię kredytową.

Strona internetowa Racoongo proponuje usługę „Raport BIK za darmo”! Tylko tzry proste kroki pozwolą ci sprawdzić zdolność kredytową. Wszystkie informacje z Biura Kredytowego na Racoongo są bezpłatne!

Podsumowując powyższą informacje dochodzimy do wniosku, że nie powinniśmy sie martwić że figurujemy w BIK i są tam nasze dane.  Jedynie warto zadbać o to, żeby informacja ta była dla nas korzystna!

Dbaj o swoją historię kredytową już od pierwszej pożyczki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

powrót do góry