Ubezpieczenie turystyczne, to, najprościej rzecz ujmując, zawarta bezpośrednio z firmą bądź agencją ubezpieczeniową umowa zapewniająca nam bezpieczeństwo finansowe na wypadek strat związanych z podróżą bądź działalnością rekreacyjną. Oferty tego typu skierowane są zarówno w stronę osób fizycznych jak i firm związanych z branżą turystyczną.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których warto posiadać takie ubezpieczenie. Przede wszystkim, w razie jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, który skończył się kontuzją czy koniecznością wizyty w szpitalu, mamy zapewnione leczenie na miejscu lub po powrocie do kraju, bez żadnych dodatkowych kosztów. Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo przydatnym narzędziem podczas podróży po Europie czy świecie, ponieważ bez niego musielibyśmy ponosić bardzo wysokie koszty leczenia zgodne z normami panującymi w kraju, w którym się znajdujemy. Koszty ewentualnego transportu do Polski również musielibyśmy pokrywać sobie sami, a w przypadku posiadania odpowiedniej polisy, za zabezpieczenie i opłacenie naszego powrotu do kraju odpowiada firma ubezpieczeniowa. Tymczasem koszta takiego transportu są naprawdę przeogromne – szacuje się, że aby przetransportować nieubezpieczonego chorego z Turcji do Polski, potrzebny będzie wydatek rzędu około 75. tys. pln.

Być może wydaje Ci się, że posiadanie takiego ubezpieczenia nie ma sensu, jeśli nie zamierza się uczestniczyć w żadnych typach rozrywki generalnie uważanych za niebezpieczne. Niestety jednak, jest to błędne przekonanie, o czym niejednokrotnie przekonywali się turyści, w tym także ci z Polski. Jedną z najsłynniejszych opowieści o nieodpowiedzialności turysty, który wybrał się za granicę bez odpowiedniego ubezpieczenia pochodzi właśnie z naszego kraju – pewna rodzina wybrała się na rodzinne wakacje do kurortu Rodos w Grecji. W teorii jest to jedno z najbezpieczniejszych dla turysty miejsc w Europie i na świecie, dla nich jednak rzeczywistość okazała się być bardziej okrutna. Ich dzieci zaraziły się bowiem, prawdopodobnie podczas posiłku, niebezpieczną bakterią która powodowała wymioty, gorączkę i biegunkę. Zamiast niezapomnianych wrażeń z podróży w jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie turyści dostali więc oni konieczność hospitalizacji synka, no i rzecz jasna bardzo duży rachunek medyczny.

Najprostszą formą świadczenia jest EKUZ, która jednak zapewnia nam jedynie podstawowe świadczenia medyczne w krajach UE oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Karta EKU2 przysługuje każdemu ubezpieczonemu w NFZ. Wybierając się w podróż zagraniczną, warto rozważyć bogatszą formę ubezpieczenia. Umowa taka zawiązywana jest na cały okres trwania podróży, może mieć bardzo różną formę i cenę, warto więc bardzo wnikliwie przeanalizować warunki, a wszystkie wątpliwości rozstrzygnąć jeszcze przed jej zawarciem.

Najczęściej ubezpieczenia tego typu oferowane są w formie pakietu, którego podstawę stanowi ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (karta KLZ) oraz opcje dodatkowe, typu ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, OC, Assistance (Różnorodnej pomocy na rzecz poszkodowanego i osób mu bliskich) , czy np. akcji ratunkowej, utraty bagażu itp. Dokonując wyboru, dobrze jest zwrócić uwagę na spis wyłączeń z zakresu ubezpieczenia.

Jakie jeszcze korzyści zapewni ubezpieczyciel? Z całą pewnością warto jest zwrócić uwagę na fakt, że z wykupioną polisą, nawet przy wypadku w niebezpiecznych okolicznościach (na przykład wysoko w górach) mamy zagwarantowaną DARMOWĄ pomoc lekarską, w tym, rzecz jasna, transport do szpitala. Ubezpieczyciel zapewni również bezpłatnie tłumacza, jeśli bariery językowe okażą się zbyt poważne, by pacjent mógł samodzielnie porozumieć się z ekipą, która pospieszyła mu na ratunek. Polisa turystyczna zapewnia pomoc nie tylko medyczną – coraz więcej firm wprowadza bowiem produkty zabezpieczające klientów na wypadek kradzieży czy pobicia.

Cena takiej polisy zależy od wielu czynników, takich jak data wyjazdu, czas jej trwania czy kierunku, w którym się udajemy. Najczęściej wyróżnia się podział na Europę i resztę świata. Wiele zależy także od tego, czy rejon, do którego planujemy się udać ma dobrą opinię w świecie. Podróże do krajów generalnie uznawanych za niebezpieczne, czy to z powodów częstych aktów terroru, czy z epidemii egzotycznych, trudnych do uleczenia chorób z reguły są objęte zabezpieczeniami i wyższymi cenami.