Pożyczki pod zastaw auta to komfortowa opcja dla osób, które posiadają kiepską zdolność kredytową lub nie mają czasu na załatwianie wielu formalności w bankach. Ponadto, możemy liczyć na całkiem dużą kwotę i korzystne warunki.

Na czym polega pożyczka pod zastaw samochodu?

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczając pieniądze oddajemy w zastaw samochód, którego jesteśmy właścicielem. W tym momencie wiele osób sądzi, że przestajemy go fizycznie posiadać i nie możemy go używać. Jest to całkowicie błędne przekonanie, bowiem zastawionym autem wciąż możemy jeździć, bez żadnych ograniczeń.

Warto jednak zaznaczyć, że na taki typ pożyczki możemy liczyć tylko w przypadku prywatnych instytucji finansowych. Banki nie proponują i nie godzą się na takie rozwiązania. Jeśli chodzi o kwotę pożyczki, to w zależności od danego kredytodawcy możemy liczyć od 60 do nawet 80% wartości zastawianego pojazdu.

Prywatni pożyczkodawcy w tym wypadku zwykle nie sprawdzają swoich klientów w bazach dłużników, co więcej, o pożyczkę mogą starać się nawet osoby zadłużone. Wątpliwości nie ulega również fakt, że kredyt pod zastaw samochodu jest o wiele bezpieczniejszy niż pożyczka pod zastaw domu, czy mieszkania.

Z takiego rozwiązania korzysta naprawdę spora część kredytobiorców. Jest to wygodna opcja, dzięki której otrzymujemy wsparcie pieniężna i dodatkowo wciąż możemy jeździć swoim samochodem.

Jak wygląda umowa pożyczki pod zastaw samochodu?

Umowa i formalności związane z tym typem pożyczki nie są skomplikowane. Po rozpatrzeniu wniosku i udzieleniu pozytywnej decyzji, należy wypełnić komplet dokumentów przygotowanych przez firmę pożyczkową. W chwili podpisania umowy kredytodawca staje się współwłaścicielem naszego samochodu. Zobowiązuje się on również niezwłocznie zrzec prawa do naszej własności, jak tylko spłacimy w całości należy dług.

Pożyczka pod zastaw samochodu to duże ułatwienie dla osób, które nie mogą liczyć na pomoc ze strony banku. Kwota, jaką są w stanie pożyczyć prywatne instytucje finansowe zależna jest od wartości samochodu. Może ona sięgać od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Okres spłaty i wysokość rat ustalane są indywidualne. Otrzymaną gotówkę można przeznaczyć na dowolny cel, w tym remont, wakacje, czy spłatę innych zobowiązań.

W ostatnim czasie bardzo popularną forma stały się pożyczki internetowe. Umożliwiają one składanie wniosków online, są niezwykle szybkie i wygodne. Zwykle decyzja o udzieleniu kredytu zapada jeszcze tego samego dnia. Firmy pożyczkowe zazwyczaj posiadają na swoich strona formularze, które można wypełnić w szybki sposób, bez zbędnych formalności i pytań. Na ich podstawie kredytodawcy szacują, czy możliwe jest udzielenie pożyczki i czy dana wnioskodawca będzie w stanie ją spłacić.

Zalety i wady pożyczki pod zastaw samochodu

Niewątpliwie największą zaletą takiego wsparcia finansowego jest możliwość otrzymania gotówki bardzo szybko, często bez szczegółowej weryfikacji. Pożyczone pieniądze mogą być wykorzystane w dowolny sposób i co najważniejsze – wciąż mamy do dyspozycji samochód, który zastawiliśmy. Pożyczki tego typu są bezpieczniejszą formą w porównaniu do kredytów hipotecznych i są udzielane przez niemalże wszystkie prywatne instytucje finansowe.

Na uwagę zasługuje również fakt, że możemy pożyczyć naprawdę pokaźne kwoty. Im więcej wart jest nasz samochód, tym większa szansa na otrzymanie dużej pożyczki. Kolejną kwestią jest także to, że rynek przepełniony jest ofertami różnych parabanków a pożyczkodawcy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć do siebie klientów. Skutkuje to naprawdę korzystnymi warunkami umów i dobrym oprocentowaniem.

Decyzja o pożyczce pod zastaw samochodu powinna być zawsze dokładnie przemyślana. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż w przypadku zaniechania spłaty, pożyczkodawca ma pełne prawo do przejęcia zastawionego pojazdu. Stawia nas to wówczas w bardzo złej sytuacji, gdyż możemy nie być w stanie odzyskać samochodu a już tym bardziej pieniędzy z rat, które już zapłaciliśmy. Niemiej jednak, jest to rozwiązanie z którego korzysta wielu Polaków. Pozwala na wyjście z kryzysu finansowego bez konieczności zastawiania nieruchomości lub szukania poręczyciela.