Zagraniczne wycieczki, zwłaszcza własnym samochodem to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale przede wszystkim nieograniczona swoboda. Możemy zatrzymywać się w dowolnych miejscach bez limitu czasowego, zwiedzać lokalne atrakcje i poznawać kraje na kila rożnych sposobów. Należy jednak dobrze przygotować się na taką przygodę i zaznajomić się z kilkoma ważnymi kwestiami.

Podróżowanie własnym samochodem za granicę ma swoje zalety i wady. Istnieje wiele rzeczy, o których powinniśmy wiedzieć zanim udamy się w długą podróż do obcego kraju. Zaoszczędzi nam to wielu niepotrzebnych nerwów i stresu w razie jakichkolwiek problemów. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę i co zabrać ze sobą na taką wycieczkę.

Dobry plan to podstawa.

Udana podróż nie może odbyć się bez dobrego planu. Niezależnie od tego, jaką trasę wybierzemy i jak długo będzie trwała wycieczka, trzeba dokładnie zaplanować każdy dzień wyjazdu. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu na szukanie dróg, hoteli, czy restauracji i będziemy mogli bardziej skupić się na samym zwiedzaniu.

Dokumenty niezbędne w podróży.

Wyjeżdżając za granicę absolutnie najważniejszą rzeczą, jaką musimy ze sobą zabrać są dokumenty. Paszport, prawo jazdy, dowód osobisty, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie samochodu – to podstawowe dokumenty, które w razie jakichkolwiek problemów bardzo się nam przydadzą. Niezależnie w jakim kraju się znajdziemy, możemy zostać zweryfikowani przez policję, czy inne służby, które zażądają od nas wymienionych dokumentów. Ich brak będzie wiązał się z poważnymi konsekwencjami. Możemy zostać ukarani bardzo wysokim mandatem a nasz podróż zostać przerwana.

Ubezpieczenie w podróży

Wyjeżdżając za granicę samochodem warto pomyśleć nie tylko o dodatkowym ubezpieczeniu samochodu, ale także własnym. Może zdarzyć się, że będziemy potrzebować pilnej i fachowej opieki medycznej, dlatego warto nie oszczędzać na dobrym pakiecie ubezpieczeniowym.

Przydatne narzędzia.

Długa podróż autem zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Z jednej strony nie jesteśmy niczym ograniczeni, z drugiej zdani sami na siebie. Warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, dzięki którym będziemy w stanie sami poradzić sobie z awariami typu zmiana koła, itp. Pomoc drogowa poza granicami własnego kraju zwykle jest bardzo droga, dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz samochód jest na tyle sprawy, że nie grożą nam żadne kłopoty, to powinniśmy także wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Zazwyczaj zawierają one bezpłatny transport zepsutego auta i samochód zastępczy. Droższe pakiety gwarantują także zapewnienie noclegu i różne inne udogodnienia.

Stacje paliw.

Jeśli mamy zamiar podróżować po terenach położonych z dala od dużych miast, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mogą pojawić się problemy ze znalezieniem stacji paliw. Warto być przygotowanym na takie sytuacje i zabrać ze sobą kilka litrów benzyny, na wszelki wypadek.

Prędkość i zasady ruchu drogowego.

Nie można zapominać, że kraje różnią się między sobą pod względem organizacji ruchu drogowego. Są państwa, gdzie mamy do czynienia z ruchem lewo stronnym, np. Wielka Brytania. Musimy bezwzględnie stosować się do zasad w danym kraju, w przeciwnym razie możemy zostać ukarani wysokim mandatem lub narazić się na niebezpieczne sytuacje drogowe. W wielu krajach również bardzo rygorystycznie podchodzi się do ograniczeń prędkości. Ich przekraczanie wiąże się z karami pieniężnymi a nawet utratą prawa jazdy.

Waluta.

Oczywiście niezbędnym elementem zagranicznych wyjazdów jest waluta danego kraju. Dobrze jest zorientować się przed wyjazdem, jakie pieniądze należy ze sobą zabrać. Mimo, iż obecnie w większość krajów europejskich nie ma już problemu z wymianą walut, to udając się dalej na Wschód możemy mieć spory kłopot z płatnościami, jeśli odpowiednio wcześniej nie zdobędziemy waluty danego państwa. W przypadku płatności za granicą dobrym rozwiązaniem są karty Revolut. Umożliwiają one bezpieczne przechowywanie pieniędzy na specjalnym koncie, które w razie potrzeby są przewalutowane bez żadnych dodatkowych opłat. Karta umożliwia wydawanie pieniędzy za granicą w ponad 150 walutach!