Wyjście z długów często okazuje się bardzo trudne. Walka z tym problemem jest jednym z najbardziej stresujących doświadczeń życiowych, ale sytuacja tylko się pogorszy, jeśli nie podejmiemy żadnych kroków. Życie w zaprzeczeniu szybko zwiększy kłopoty finansowe - jak również strach i niepokój przed konsekwencjami. Jednak, gdy stawimy temu czoła w odpowiednim momencie, spłata długów może być prostsza niż sobie wyobrażasz.

Przyczyn popadania w długi jest wiele. Utrata pracy, brak możliwości spłaty zaciągniętych zobowiązań, nagła choroba i inne sytuacje losowe. Warto wówczas rozsądnie podejść do sprawy i poszukać rozwiązania, które pomoże nam uporać z się z problemami finansowymi, a nie jeszcze bardziej je pogłębi. Jedną z dobrych propozycji może okazać się kredyt oddłużeniowy.

Czym jest kredyt oddłużeniowy?

Kredy oddłużeniowy dla wielu osób jest często ostatnią deską ratunku. Jego główny cel to pomoc osobom zadłużony, warto jednak wiedzieć jakie są jego zasady i czy powinniśmy się decydować na takie rozwiązanie.

W obecnych czasach bardzo duży odsetek społeczeństwa posiada różnego rodzaju kredyty. Niestety nie każdy terminowo je spłaca, przez co ludzie popadają w długi, których w ostateczności nie są w stanie spłacić. To właśnie dla takich osób powstały produkty finansowe zwane kredytami oddłużeniowymi.

Rozwiązanie to jest idealną opcją dla tych, których sytuacja finansowa jest tak zła, że nie mogą liczyć na pomoc żadnego banku. W przypadku złej historii kredytowej żadna poważna instytucja finansowa nie udzieli pożyczki ani kredytu zadłużonym wnioskodawcom. Z tego względu kredyty oddłużeniowe przyznawane są jedynie przez para banki i prywatne firmy pożyczkowe. Działają one jednak na własnych zasadach, często diametralnie różniących się od tych, z jakimi spotkamy się w banku. Warto poznać je wszystkie zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję.

Czy kredyt oddłużeniowy rozwiąże nasze problemy finansowe i pomoże wyjść z długów?

To, w jaki sposób zadziała tego typu pożyczka zależy głównie od jej warunków i wielkości naszych długów. Decyzja o podjęciu tego kroku powinna być dokładnie przemyślana. Jest dobrą opcją, jeśli nie możemy liczyć na żadną pomoc ze strony banku, rodziny, czy znajomych, jednak warto wówczas dokładnie zaplanować swoje wydatki i domowy budżet. Należy również dobrze zweryfikować warunki umowy z ewentualnym kredytodawcą.

Najczęstszym warunkiem kredyty oddłużeniowego jest posiadanie nieruchomości, którą należy przedstawić jako zabezpieczenie przyszłego zobowiązania. Jest to bardzo ryzykowane rozwiązanie, ponieważ w razie ewentualnych problemów ze spłatą kredytu pożyczkodawca ma pełne prawo przejąć naszą nieruchomość na własność. Często jednak w wielu przypadkach osoby zadłużone nie posiadają na własność domów, czy mieszkań. Nie oznacza to jednak, że są z góry skazane na porażkę. Dla nich również kredytodawcy przygotowali oferty pomagające wyjść z długów.

Dłużnicy, którzy nie posiadają nieruchomości mają możliwość otrzymania kredytu oddłużeniowego pod warunkiem, że znajdą poręczyciela. Jest to osoba, która weźmie odpowiedzialność za spłatę kredytu w sytuacji, gdy dłużnik zaniecha spłaty. Najczęściej kwoty w tym wypadku nie są zbyt duże i różnią się wielkością w zależności od danego kredytodawcy.

Jak otrzymać kredyt oddłużeniowy?

Podstawową kwestią w przypadku kredytów oddłużeniowych jest konieczność wykazania, że posiadamy regularny dochód. Najczęściej jest to zaświadczenie od pracodawcy lub wyciąg z konta, na którym widnieją stałe wpływy. Ponadto, niektórzy kredytodawcy sprawdzają wnioskodawców w bazach dłużników, takich jak BIK, czy KRD, by zorientować się, jaka jest faktyczna sytuacja finansowa klienta.

Decyzje o udzieleniu kredytu są podejmowane zazwyczaj bardzo szybo a pieniądze wypłacane niemalże natychmiastowo. Warto jednak pamiętać, że firmy które udzielają pożyczek bez zabezpieczeń i wglądu w historię kredytową cechują się własnymi prawami. Często naliczają sporo wyższe odsetki i dodatkowe opłaty, czy odsetki.

Jak widać, dobrze przemyślany kredyt oddłużeniowy może pomóc nam pozbyć się długów i pozwolić na zaczęcie nowego życia. Należy tylko rozsądnie dobrać kwotę, czas spłaty i wielkość rat. Przed podjęciem decyzji warto również porównać oferty od kilku różnych kredytodawców.