Zakup mieszkania lub domu wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Mimo, iż wiele osób posiada pewne oszczędności i dobrze płatną pracę, to wciąż nie jest w stanie sfinansować takiego przedsięwzięcia. Warto wówczas zastanowić się na kredytem hipotecznym i poznać jego podstawowe zasady.

Kredyt hipoteczny – jaką ofertę wybrać?

Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek ofertę, musimy dowiedzieć, czy posiadamy odpowiednią zdolność kredytową. Innymi słowy, dany kredytodawca musi ocenić, czy spełniamy wszystkie warunki umowy. Podstawowe czynniki, jakie brane są pod uwagę w trakcie tego procesu to przede wszystkim kwota i okres spłaty ewentualnego zadłużenia. Następnie zostaniemy zweryfikowani pod kątem zarobków i formy zatrudnienia. Wpływ na ocenę zdolności ma również fakt posiadania rodziny a także informacje o innych zobowiązaniach finansowych.

Co zatem ma ostateczny wpływ na otrzymani kredytu i jego całkowity koszt? Otóż wszystko zależy od tego, jak dużą kwotę chcemy pożyczyć i jakie warunki uda się nam wynegocjować.

  • Kwota i okres spłaty – wybierając dłuższy okres spłaty możemy liczyć na niższe comiesięczne raty, jednak musimy liczyć się z faktem, iż odsetki będą wyższe a co za tym idzie całkowity koszt kredytu.
  • Wkład własny – im wyższy wkład własny posiadamy, tym większa szansa na otrzymanie kredytu
  • Dochód – dla każdego kredytodawcy niezwykle ważnym czynnikiem w trakcie podejmowania decyzji o udzieleniu kredytu są dochody klienta. Osoby posiadające stabilną, dobrze płatną pracę są najbardziej wiarygodne w oczach banków i innych instytucji finansowych. Nie oznacza to jednak, że pozostali kredytobiorcy są z góry skazani na odmowę. Przykładowo, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mają równie duże szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.
  • Inne zobowiązania finansowe – osoby wnioskujące o kredyt i posiadające w tym samym czasie inne zadłużenia mają sporo mniejsze szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Liczba osób w gospodarstwie domowym i profil kredytobiorcy – ludzie młodzi mają sporo większe szanse na otrzymanie kredytu niż osoby tuż przed lub na emeryturze. Ponadto, jeśli bierzemy kredyt z żoną lub mężem, również poprawiamy swoją wiarygodność i zdolność kredytową.

Oczywiście należy pamiętać, że każdy bak lub inna instytucja finansowa rozpatruje swoich kredytobiorców w sposób indywidualny. Oznacza to, że w przypadku odmowy u jednego z kredytodawców, wciąż mamy szansę otrzymać kredyt u innych.

Kolejnym, najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniej oferty. Obecny rynek finansowy jest naprawdę ogromny, dzięki czemu przy odrobienie cierpliwości i rozsądku możemy wynegocjować naprawdę korzystne warunki. Nie musimy automatycznie zgadzać się na wszystko, co zaproponuje nam dany kredytodawca. Ponadto, należy dobrze sprawdzić wszystkie elementy danej oferty, w tym koszty wstępne, marże, prowizje, koszty wcześniejszej spłaty, RRSO i wiele innych czynników, zawartych w umowie.

Jak przygotować się na długoterminowe koszty spłaty i jak właściwie zarządzać swoim budżetem?

Zwróćmy uwagę na to, że im lepiej przygotujemy się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, tym łatwiej będzie nam go spłacić. Znając już dokładny koszt i okres spłaty, warto zaplanować swój budżet na najbliższe lata. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, warto uwzględnić w swoich kalkulacjach fakt, że będziemy potrzebowali pieniędzy na wykończenie naszej nieruchomości. Warto pomyśleć o tym w trakcie wybierania wysokości miesięcznej raty.

Dobrze zaplanowany budżet to gwarancja bezstresowego i bezproblemowego uporania się z zadłużeniem. Należy dobrze przemyśleć swoje wydatki w tym czasie i trzymać się terminowo wszystkich opłat. Jest to niezwykle ważne w przypadku kredytów hipotecznych, ponieważ w razie ewentualnych problemów i zaprzestania ich spłaty, nasz kredytodawca ma pełne prawo do przejęcia nieruchomości, na jaką zaciągnięto zostało zadłużenie.

Wiedząc, jak bardzo chcemy się zadłużyć powinniśmy rozsądnie zdecydować, jaką część dochodów będziemy przeznaczać na spłatę. Im więcej zarabiamy, tym na większe raty będziemy mogli sobie pozwolić. Warto zawsze liczyć siły na zamiary i nie nadwyrężać swoich możliwości finansowych, gdyż w razie niepowodzenia możemy bardzo dużo stracić.