W sytuacji, kiedy nie da się zaoszczędzić pieniędzy, ale chce się spędzić wakacje nad morzem – na pomoc przyjdzie bank z propozycją kredytu. Nie ma problemu, jeżeli zepsuła się lodówka, - nikt nie skasował pożyczek na sprzęt AGD. Lepiej jednak spędzić lato w ogrodzie i zanieść produkty do sąsiadów, niż pozwolić na opóźnienie w spłacie kredytu.

Jeśli nie opanowałeś następnej wypłaty pożyczki, ustalimy, co to oznacza i jak naprawić sytuację.

Czym grozi opóźnienie pożyczki?

Przed złożeniem wniosku o pożyczkę w banku kredytobiorca musi ocenić swoją siłę finansową i sprawdzić, czy jest on zgodny z harmonogramem spłat. Jeśli klient nie jest pewien swojej wypłacalności, lepiej odmówić pożyczki, ponieważ opóźnienie pociąga za sobą nieprzyjemne konsekwencje:

- kara (stała kwota);

- kara (proporcjonalna do wysokości opóźnienia);

- zakaz uzyskania pożyczki w przyszłości (w banku, w którym zaciągnięto dług);

- zła historia kredytowa (problemy z uzyskaniem pożyczki w innym banku);

- spory sądowe, aresztowanie i sprzedaż nieruchomości (w przypadku kredytu hipotecznego);

- uzyskanie przez bank zastawu.

Planowanie budżetu na miesiąc jest trudne - nawet uczciwy i odpowiedzialny kredytobiorca czasami znajduje się w nieprzewidzianych okolicznościach, gdy rezerwy gotówkowe są na poziomie zerowym.

Sposoby szybkiego spłacenia pożyczki:

Jeśli doszło do opóźnienia, nie panikuj - dodatkowe nerwy nie są potrzebne ani tobie, ani banku. Pamiętaj, że istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu zadłużenia.

Refinansowanie pożyczki. Banki są zainteresowane osiągnięciem kompromisu z dłużnikiem, dlatego oferują różne opcje rozwiązania problemu. Refinansowanie pożyczki wiąże się z wydaniem nowej pożyczki na spłatę poprzedniej.

Restrukturyzacja długów. Innym sposobem rozwiązania problemu z opóźnieniem oferowanym przez banki jest zmiana umowy dotyczącej płatności i warunków pożyczki. Istotą restrukturyzacji jest zmniejszenie miesięcznej płatności poprzez wydłużenie okresu kredytu lub obniżenie stopy procentowej.

Pożyczka online. Istnieją organizacje kredytowe, w których można uzyskać pożyczkę online na kartę bankową bez zbędnej papirologii w ciągu zaledwie 15 minut.

Jak uniknąć zaległości

Aby uniknąć opóźnień, należy podejść do sprawy w sposób odpowiedzialny:

- porównać plusy i minusy (czy będą jakieś korzyści z pożyczki);

- zapoznać się z produktem (stopa procentowa, termin);

- uważnie przeanalizować warunki umowy kredytowej (procedura płatności, kary w przypadku opóźnienia, możliwe rozwiązania problemu).