Pojęcie zdolności kredytowej na pewno słyszałeś wiele razy. Prawdopodobnie nie jesteś jednak do końca świadom, iż w dużej mierze łączy się ona z historią twojego dotychczasowego zaciągania zobowiązań finansowych. Dowiedz się, jak budując pozytywną historię kredytową, poprawisz swoją wiarygodność w oczach instytucji finansowych, dzięki czemu pożyczki i kredyty staną się dla ciebie łatwiejsze do uzyskania.

Dlaczego warto mieć dobrą historię kredytową?

Banki, jak i wszelkie inne instytucje finansowe, nie oferują kredytów osobom, co do których wypłacalności mogą mieć wątpliwości. Twoja wypłacalność, a więc możliwość spłaty pożyczki wraz z odsetkami, nosi nazwę zdolności kredytowej i jest głównym kryterium, branym pod uwagę przez podmioty finansowe w momencie, kiedy ubiegasz się o pożyczkę. Oprócz twoich dochodów, kosztów utrzymania, wieku, stanu cywilnego i zobowiązań, na zdolność kredytową składa się również twoja historia kredytowa. Dlaczego jest taka ważna? Ponieważ pozwala potencjalnym wierzycielom ocenić twoją rzetelność. Jeśli masz negatywną historię kredytową, trudniej ci będzie uzyskać pieniądze. A nawet jeśli ktoś przyzna ci pożyczkę, jej warunki mogą nie być dla ciebie korzystne. Jeśli według BIK twoja historia kredytowa jest pozytywna, pożyczki uzyskasz bez trudu i na lepszych warunkach.

Jak tworzy się historia kredytowa?

Historia kredytowa to określenie wszelkich danych, zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej na temat twoich kredytów, pożyczek, zakupów na raty itp. Obejmuje ona informacje o zobowiązaniach już spłaconych i tych, które regulujesz obecnie. Co ważne – historia kredytowa mówi również o tym, czy spłacałeś lub spłacasz zaległości regularnie i na czas. Historia powstaje, kiedy po raz pierwszy kupujesz cokolwiek na raty, albo zaciągasz dług.

Pozytywna historia kredytowa – jak ją zbudować?

Dobra historia kredytowa to dla instytucji finansowych zielone światło, jeśli chodzi o przyznanie ci pożyczki. Oto kilka porad, dzięki którym raport BIK będzie najlepszym świadectwem twoich umiejętności finansowych.

  • Rozpocznij budowanie historii kredytowej od drobnych zakupów na raty, czy zaciągnięcia niewielkiej pożyczki. Możesz również poprosić o debet przy twoim koncie osobistym, którego spłacanie będzie systematyczną informacją o twojej wiarygodności finansowej.
  • Regularnie spłacaj swoje zobowiązania wobec wierzycieli oraz firm, z którymi związałeś się umową o abonament, np. firmami telekomunikacyjnymi.
  • W przypadku problemów z płatnościami (np. kiedy zapomniałeś zapłacić rachunku na czas), skontaktuj się z firmą, w której masz dług lub abonament. To pozwoli ustalić dogodną strategię spłaty, bez zaburzania twojej historii pożyczkowej.
  • Systematycznie sprawdzaj swój raport BIK, aby kontrolować swoje zadłużenie, reagować w przypadku pojawienia się błędnych danych, czy też zweryfikować, czy nikt nie użył twoich danych, aby nielegalnie pozyskać pożyczkę.

Negatywna historia kredytowa – jak ją naprawić?

Jeśli kolejne firmy odmawiają ci przyznania kredytu, jedynym wyjściem jest przystąpienie do budowania i poprawy historii kredytowej. Zajmij się budowaniem historii, jeżeli dotychczas jest ona zerowa. Kupuj na raty, spłacaj debet na karcie. Pamiętaj o terminowych spłatach i uiszczaniu należności za wszelkie rachunki.

Jeżeli jednak ewidentnie twoja historia kredytowa jest zła, masz dwa wyjścia:

  • Naprawić dane w BIK. Aby to zrobić, skorzystaj z narzędzia NAPRAWA HISTORII KREDYTOWEJ. Dzięki niej, w czterech krokach zdołasz poprawić swoją wiarygodność w oczach instytucji finansowych. W jaki sposób? Zostaną ci kolejno przydzielone cztery drobne pożyczki, spłacając które, poprawisz historię pożyczkową. Każdorazowe skorzystanie z usługi skutkować będzie wysłaniem do BIK pozytywnej informacji na temat twoich możliwości płatniczych.
  • Wnioskować o korektę danych w BIK. Prawo bankowe nie pozwala na usunięcie danych z BIK, jednak w kilku przypadkach można wystąpić o ich skorygowanie. Możesz to uczynić, jeśli chcesz cofnąć zgodę na przetwarzanie danych na temat już spłaconych przez ciebie pożyczek. Drugą możliwością jest upłynięcie pięciu lat od czasu spłacenia przez ciebie wierzytelności, z którą sobie nie radziłeś. Ostatnia opcja jest oczywista i dotyczy poprawy wszelkich danych niezgodnych z prawdą. Jeżeli w raporcie BIK znalazłeś pomyłki, nie wahaj się wystąpić o jego weryfikację.