Negatywne komentarze apropo organizacji udzielających pożyczek nie są rzadkością. Jest to wynikiem gorzkiego doświadczenia klientów lub ich znajomych, krewnych, przyjaciół. Jednak czasami wina wszystkich problemów leży nie na barkach pożyczkodawcy, ale na zaniedbaniu kredytobiorcy. Podczas podpisywania umowy rzadko ktoś czyta ją do końca, tracąc przy tym ważne postanowienia. W rezultacie otrzymujemy zaległą płatność, podwójne oprocentowanie i niezdolność do spłaty długu. Można składać winę na kogokolwiek za obecną sytuację, ale zapłacić za pomyłkę trzeba z własnej kieszeni.

Pomimo niejednoznacznego wizerunku pożyczek, popularność ich usług wśród Polaków nie zmniejszyła się. Wynika to z elastycznych wymagań dotyczących uzyskania pożyczki bez zbytniej papierkowej roboty.

Zasady korzystania z pożyczek.

Im więcej klient bierze, tym większe ryzyko popadnięcia w długi. Aby dokładnie wiedzieć, ile należy wziąć i nie pomylić, należy przestrzegać następujących zasad:

  • Zaciągaj pożyczki na kwotę, którą możesz zwrócić na czas. Realnie oceń swoje finansowe możliwości i stabilność. Jeśli nie masz stałego dochodu, idea pożyczki będzie musiała zostać przełożona, ponieważ opóźniając kolejną płatność, zostaniesz obciążony karą.
  • Dokładnie przeczytaj warunki umowy kredytowej - zaznacz kluczowe punkty: okres obowiązywania umowy, warunki, oprocentowanie, harmonogram płatności, kary. Ustaw powiadomienia w telefonie, aby nie przegapić kolejnej płatności.
  • Pożyczaj pieniądze w połowie miesiąca, bliżej daty wypłaty wynagrodzenia lub zaliczki.
  • Nie należy występować poręczycielem dla osób trzecich, nawet jeśli są one bliskimi przyjaciółmi lub krewnymi. Odpowiedzialność za spłatę pożyczki zobowiązuje osobę, która podpisuje dokumenty.
  • Podaj tylko prawdziwe dane o sobie. Pozwoli to zwiększyć zaufanie kredytodawców do kredytobiorcy i wpłynie na kształt historii kredytowej.
  • Jeśli uważasz, że nie będziesz w stanie spłacić pożyczki w wyznaczonym terminie, poinformuj o tym kredytodawcę z wyprzedzeniem. Możesz dostać możliwość odroczenia płatności.
  • Pomyśl o planie "B" z góry. Deską ratunku może być rodzina, przyjaciele.

Mikrokredyt nie jest przeznaczony do rozwiązywania globalnych problemów, takich jak remonty w mieszkaniu lub długotrwałe leczenie, a zatem warunki, które mają, są dostępne dla wszystkich. Misją mikrokredytów jest rozwiązać małe trudności. Miej to na uwadze podczas ubiegania się o pożyczkę.