Pożyczka konsolidacyjna – skuteczny sposób na wyjście z długów

W sytuacji gdy nie możemy poradzić sobie ze spłatą zobowiązań, może nam pomóc pożyczka konsolidacyjna. Główną funkcją pożyczki konsolidacyjnej jest spojenie wszystkich zobowiązań w jedną pożyczkę, spłata dotychczasowych zobowiązań, a następnie systematyczna spłata pożyczki konsolidacyjnej najczęściej z jedną, niższą miesięczną ratą.

Kto oferuje taki produkt?

W celu otrzymania pożyczki konsolidacyjnej można udać się do banku bądź do instytucji pozabankowej. W przypadku konsolidacji chwilówek możemy raczej liczyć na wsparcie firm pożyczkowych ponieważ większość banków może mieć ograniczoną ofertę dla restrukturyzacji tego typu zadłużenia. Jednak oferta firm pożyczkowych jest na tyle bogata, iż nawet w przypadku konsolidacji chwilówek będziemy mieć spory wybór.

Kiedy konsolidacja?

Powinniśmy dążyć do utrzymania płynności finansowej, każda zaciągnięta pożyczka bądź kredyt powinny być przemyślaną decyzją, a spłata tych zobowiązań nie powinna nas narażać na deficyt środków finansowych koniecznych na bieżące, niezbędne wydatki. Biorąc kolejna pożyczkę może okazać się że nie jesteśmy w stanie udźwignąć kolejnej raty i zaczynamy powoli wchodzić w tzw. „Pętle zadłużenia”. Zanim zaczniemy mieć opóźnienia w spłacie, warto poszukać rozwiązania, które pomoże nam zachować płynność finansową. Decyzja o pożyczce konsolidacyjną powinna być przemyślana oraz podjęta w odpowiednim momencie. Wpływa na to kilka czynników ,pamiętajmy o tym, że pożyczka konsolidacyjna jest zobowiązaniem, które należy również spłacić.

Jak podjąć rozsądną decyzję?

Kwota pożyczki – kwota pożyczki konsolidacyjnej powinna nam wystarczyć na to aby spłacić swoje zobowiązania, wiele firm oferuje bonusy gotówkowe do pożyczki na dowolne potrzeby, mogą być one atrakcyjne ale wyłącznie wtedy kiedy jesteśmy w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Nie bierzmy pożyczki o wiele wyższej niż nasze dotychczasowe zobowiązania – przecież zależy nam na tym by zminimalizować zadłużenie.
Przemyślana wysokość rat – przeważnie potrzebujemy niższą wysokość raty niż dotychczasowa, jednak pamiętajmy też o tym, iż czym dłuższa spłata kredytu tym większy jego koszt całkowity. Jednak głównym celem pożyczki konsolidacyjnej jest doprowadzenie do takiej sytuacji, by móc spłacać zobowiązanie na czas. Wysokość rat powinna być dobrze dopasowana do naszych możliwości finansowych i w tym miejscu często przyda nam się doradztwo finansowe.
Moment zaciągnięcia pożyczki – nie czekajmy z decyzją o pożyczce konsolidacyjnej, aż będziemy mieć spore problemy w spłacie. Przy dużych opóźnieniach, bądź braku spłat może okazać się, że nasza historia kredytowa będzie na tyle zła, iż nie będziemy mogli znaleźć firmy chętnej do udzielenia pożyczki konsolidacyjnej. Należy również podkreślić, iż często w przypadku złej historii kredytowej możemy otrzymać mniej atrakcyjną, droższą ofertę pożyczkową.

Od czego zacząć?

Należy z początku rozejrzeć się za ofertami i wybrać taką, która najlepiej odpowiada naszej sytuacji finansowej. Złożenie wniosku przez Internet i rozmowa z konsultantem firmy pożyczkowej nic nie kosztuje, a może być pierwszym krokiem do polepszenia naszej sytuacji finansowej.
Z drugiej strony musimy również przemyśleć dlaczego pojawił się u nas problem ze spłatą pożyczek, czy była to kwestia niespodziewanych wydatków, zbyt dużych rat, czy impulsywne zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Być może na początku zamiast o chwilówkę z jednorazową spłatą powinniśmy się ubiegać o pożyczkę ratalną, choćby tyko rozłożoną na dwie – trzy raty. Każde zobowiązanie finansowe powinno być przemyślaną decyzją, konsolidacje również nie powinna być efektem impulsu, a rozsądną decyzją będącą ważnym krokiem dla uzyskania pełnej płynności finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

powrót do góry