Pożyczka bez pracy – czy to możliwe?

Dla pożyczkodawcy kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa, źródło dochodu pożyczkobiorcy i tym samym możliwość spłaty zobowiązania. Jednak biorąc pod uwagę bardzo mocno uproszczone procedury udzielenia pożyczek, możliwe jest otrzymanie pożyczki bez posiadania pracy, gdyż często udzielane są pożyczki bez zaświadczeń o dochodach, prosto i szybko przez Internet. Niezmiernie łatwo dostępne środki finansowe zachęcają do szybkich niewielkich pożyczek na nagłe wydatki. Jednak pamiętajmy o tym, że jednak mimo braku wymogu przedłożenia zaświadczenia o dochodach instytucje finansowe mają szeroki dostęp do analiz baz dłużników, na których przegląd wyrażasz zgodę akceptując warunki współpracy. W takim wypadku jeżeli znajdujesz się na listach niesolidnych dłużników bądź nigdy nie brałeś pożyczki, z dużym prawdopodobieństwem możesz oczekiwać negatywnej decyzji.

Praca, a źródło dochodu

W tym miejscu należy podkreślić, iż oprócz umowy o pracę możemy mieć inne źródła dochodu. Jest to min. umowa zlecenie, o dzieło, zasiłki, alimenty, profity z najmu itd. Dla pożyczkodawców ważne jest by dane źródło dochodu było w miarę stabilne i na tyle wysokie by zaspokajały podstawowe potrzeby pożyczkobiorcy oraz spłatę ewentualnych rat. Umowa o pracę na czas nieokreślony cieszy się najwyższym zaufaniem wśród kredytodawców, w szczególności w przypadku umów pożyczek długoterminowych bądź kredytu hipotecznego ma ona preferencyjne znaczenie.

Pożyczka, a poduszka finansowa

Pamiętajmy o tym, że pożyczka nie pełni funkcji poduszki finansowej albo zabezpieczenia finansowego. Pożyczka nie jest rozwiązaniem dla osób nie posiadających żadnego źródła dochodu. Każdy z nas powinien zadbać o to, aby mieć chociaż minimalne zabezpieczenie w przypadku utraty pracy bądź innych źródeł finansowania. Ocenia się, iż takie niezbędne minimum to oszczędności, które pozwolą nam spokojnie pokryć wszystkie bieżące koszty przez trzy miesiące. Takie środki powinniśmy ulokować w banku bądź zabezpieczyć w inny sposób by były pozostawione do dyspozycji na czarną godzinę. Pożyczka nie jest takim rozwiązaniem ponieważ jest to zobowiązanie, które trzeba zwrócić wraz z wszystkimi kosztami (prowizją oraz odsetkami).

Pożyczki dla zadłużonych

Niestety często osoby nie posiadające stałego źródła dochodu sięgają po łatwo dostępne pożyczki bez zaświadczeń i nie kończą na jednej, poprzez to popadają w tzw. pętle zadłużenia. W tym wypadku sądzą, że mogą im pomóc pożyczki dla zadłużonych bądź pożyczki konsolidacyjne. Jednak w przypadku tych produktów finansowych zdolność kredytowa badana jest bardziej skrupulatnie, w tym i zaświadczenia o dochodach, więc najprawdopodobniej dla osób bez pracy te produkty będą niedostępne.

Rozwiązanie – pozyskaj źródło dochodu

Bezrobocie w Polsce według danych statystycznych ciągle spada, optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie stabilnego źródła dochodu. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na cały etat to spróbuj choćby na część etatu, a po trzech miesiącach pracy możesz liczyć na niewielką pożyczkę dla realizacji niezbędnego wydatku. Być może Twoja praca jest daleko poniżej Twoich kwalifikacji bądź zarabiasz mniej niż inni na podobnym stanowisku – zawsze możesz rozejrzeć się za lepszą opcją bądź spróbować ponegocjować z szefem kwestię podwyżki.

Zarządzanie budżetem domowym

Jeżeli masz stałe źródło dochodu, ale ciągle czujesz że brakuje Ci na zaspokojenie podstawowych potrzeb, pomyśl nad dobrym planem finansowym dla swojego budżetu domowego. Spisz swoje wydatki, spróbuj przez miesiąc robić drobiazgową listę kosztów, zobaczysz wtedy, że kilka pozycji było zbędnych. Rozejrzyj się za lepszymi ofertami, może są rzeczy które możesz nabyć taniej przez Internet bądź w innym sklepie. Mimo stałych wydatków spróbuj odkładać około 10% swojego dochodu na czarną godzinę, taka poduszka finansowa może być niezbędnym wsparciem kiedy będziesz tego najbardziej potrzebować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

powrót do góry