Główne powody, dlaczego firmy wymagają zaświadczenia o zarobkach

Większość parabanków, przy rozpatrywaniu wniosków o szybkie pożyczki, wymaga przedłożenia zaświadczenia o zarobkach. To dowód na wysokość zarobków i gwarancja dla firmy, że będziesz w stanie spłacić zobowiązanie. Sprawdź, dlaczego tak ważne jest zaświadczenie o zarobkach, dlaczego parabanki czasem go nie wymagają i jakie idą za tym konsekwencje.

Zabezpieczenie dla banku

Zaświadczenie o zarobkach to przede wszystkim gwarancja dla banku, że masz stałe źródło dochodów oraz dowód na to, że będziesz w stanie zaciągnięte zobowiązanie spłacić. Na rynku można spotkać produkty finansowe, które nie wymagają takiego zaświadczenia, jednak zdarza się, że i tak parabank prosi potencjalnego pożyczkobiorcę o przedstawienie dokumentu, który potwierdzi źródło stałego dochodu. Również można się spodziewać, że szybkie pożyczki bez zaświadczenia o dochodach, okażą się droższe od pożyczek, które taki dokument wymagają. Wyższy koszt wynika z konieczności zabezpieczenia się przez parabank na wypadek, gdyby taka osoba nie była w stanie spłacić należności, ponieważ w pewnym sensie firma zawierzyła na ślepo, że jej klient odda kwotę, którą pożyczył.

Jeśli szukasz korzystnej pożyczki i możesz przedłożyć zaświadczenie o zarobkach, bierz pod uwagę szybkie pożyczki wymagające przedłożenia takiego dokumentu, ponieważ mogą okazać się po prostu tańsze. Jeśli nie posiadasz stałego zatrudnienia lub nie możesz przedstawić takiego dokumentu – musisz liczyć się z wyższymi kosztami zobowiązania.

Zabezpieczenie dla Ciebie

Na zaświadczenie o zarobkach popatrz również jak na swego rodzaju zabezpieczenie własnego interesu. Wbrew pozorom, parabank podobnie jak zwykłe banki, również weryfikuje każdego, kto ubiega się o pożyczkę. Różnica polega na tym, że bank bierze szereg czynników pod uwagę przy podjęciu decyzji kredytowej, z kolei parabank ma mniejsze wymagania i niektórych czynników po prostu nie uwzględnia (np. brak umowy o pracę, inne zadłużenia). Jeśli parabank po weryfikacji Twojego wniosku odmówi przyznania pożyczki, może to oznaczać, że nie będziesz w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania. Wówczas zyskujesz w trojaki sposób:

→ Unikasz sytuacji, w której popadasz długi z powodu niespłaconej pożyczki, której wartość mogłaby znacznie wzrosnąć, z powodu nieterminowego zwrotu należności.
→ Parabank może zaproponować inną kwotę pożyczki wraz z korzystniejszymi warunkami, abyś skorzystał z oferty i nie poszedł do konkurencji.
→ Masz możliwość udania się do innego parabanku i uzyskania podobnej wartości pożyczki, na korzystniejszych warunkach.

Co zrobić, jeśli nie spełniasz wymagań pożyczkodawcy?

W sytuacji, kiedy nie spełniasz wymagań parabanku, zawsze możesz pójść do innego pożyczkodawcy i tam spróbować szczęścia. Bardzo możliwe nawet, że inna firma zaoferuje korzystniejszą ofertę z lepszym oprocentowaniem, niższymi prowizjami lub dodatkowymi bonusami (pierwsza darmowa pożyczka itp.) Z drugiej strony, to może być sygnał, że warto by było popracować nad zwiększeniem stałego dochodu, aby w przyszłości móc starać się o wyższe pożyczki. Realia jednak jasno pokazują, że to działanie długoterminowe, a kiedy potrzebujesz gotówki tu i teraz to musisz postawić na bardziej doraźne środki. Na które rozwiązanie się nie zdecydujesz, pamiętaj o rozwadze oraz by pożyczać tylko i wyłącznie tyle pieniędzy, ile będziesz w stanie zwrócić.

Podsumowanie

Zaświadczenie o zarobkach może okazać się z jednej strony przeszkodą do wzięcia pożyczki, ale z drugiej strony – ochroną przed braniem pożyczki, na którą Cię w rzeczywistości nie stać. Pożyczki, gdzie wymagane jest udokumentowane źródło dochodu, zazwyczaj są tańsze, ponieważ parabank nie musi się dodatkowo zabezpieczać przed sytuacją, w której nie będziesz w stanie go spłacić. Ponad to, jeśli nawet nie otrzymasz pozytywnej decyzji pożyczkowej, możesz zawsze skorzystać z trochę niższej pożyczki, ale na lepszych warunkach. Podobnie, możesz po prostu udać się do innego parabanku i spróbować zapożyczyć się na dokładnie taką kwotę, jaką obecnie potrzebujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

powrót do góry